
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 13.6 mm |
| Width | 9.3 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 1 |
| Height | 42.0116 mm |
| Material | Silicone |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 13.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 200 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | IP67 |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Current Rating | 14 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Male Pin, Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Ramp |
| Circuit Application | Signal |
| Contact Resistance | 3 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Black |
| Mating Tab Width | 1.4986 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 6142
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.28469 | $2.84690 |
| 25 | $0.26674 | $6.66850 |
| 50 | $0.25893 | $12.94650 |
| 100 | $0.25135 | $25.13500 |
| 300 | $0.22923 | $68.76900 |
| 500 | $0.20905 | $104.52500 |
| 1000 | $0.19065 | $190.65000 |
